China Merchants rozpoczyna budowę pierwszego Superstar Ro-Pax dla Finnlines

Rozpoczęła się budowa pierwszego z dwóch nowych statków typu ro-pax Superstar. Tradycyjna ceremonia cięcia stali MS Finnsirius odbyła się w China Merchants Jinling Shipyard (Weihai) w Chinach w dniu 1 czerwca 2021 r. Przyjazne dla środowiska statki typu ro-pax wniosą innowacyjne rozwiązania do usług Finnlines i poprawią jakość obsługi klienta na poziom.

MS Finnsirius jest częścią finansowanego przez Finnlines programu budowy nowych budynków o wartości 500 milionów euro, który obejmuje dwa statki typu ro-pax przyjazne środowisku naturalnemu oraz trzy hybrydowe statki typu ro-ro. Drugi nowy statek typu ro-pax będzie nosił nazwę MS Finncanopus.

Nowe statki typu ro-pax Superstar mają rozpocząć eksploatację w lipcu i grudniu 2023 r. w ruchu Finlandia-Szwecja. Będą większe niż istniejące statki klasy Star i będą flagowymi okrętami Finnlines zarówno pod względem wielkości, jak i technologii, zwiększając liczbę połączeń i ustanawiając nowe standardy dla klientów Finnlines. Przy długości około 235 metrów ich ładowność wyniesie 5100 metrów pasa ruchu towarowego i 1100 pasażerów. Innymi słowy, statki mogą przewozić około 200 samochodów i 290 przyczep lub 250 ciężarówek podczas rejsu.

Statki Superstar zostały zaprojektowane z naciskiem na szybką i wydajną obsługę ładunków, aby zagwarantować klientom Finnlines krótki czas realizacji. Automatyczne cumowanie przy nabrzeżu zapewni szybsze cumowanie i wydajniejsze operacje portowe, co pozwoli na niższą potrzebną średnią prędkość na morzu i mniejsze zużycie paliwa. Ulepszone funkcje zmniejszą również wpływ na środowisko i emisje. Zasilanie na lądzie zapewni alternatywne źródło energii, umożliwiając bezemisyjną działalność w porcie. Zarządzanie oświetleniem i wentylacja zostaną zaprojektowane tak, aby zwiększyć efektywność energetyczną nawet w zmieniających się warunkach.

Cyfryzacja i ekologiczne wartości odgrywają ważną rolę w projektowaniu statków. Celem jest stworzenie „statku bez papieru”, a drukowane materiały zostaną zastąpione cyfrowymi ekranami i usługami mobilnymi. Aspekty środowiskowe i zrównoważony rozwój są traktowane priorytetowo, a na pokładzie znajduje to odzwierciedlenie na wiele sposobów, na przykład w doborze materiałów, sprzętu czyszczącego, np. centralnego odkurzania i asortymentu spożywczego. Intencją jest również zaangażowanie lokalnych dostawców w dostarczanie towarów dla handlu detalicznego i gastronomii na nowych jednostkach.

Statki Next Generation Superstar zapewnią pasażerom lepsze wrażenia, podkreślając archipelag. Krajobraz można podziwiać przez panoramiczne okna i przestronny taras na świeżym powietrzu. Wszystkie pomieszczenia ogólnodostępne będą miały własne koncepcje projektowe i serwisowe, a sercem nowych statków będzie obszar Arcade, w tym największy dotychczas sklep wolnocłowy Finnlines, około. 400 m2. Nowe funkcje obejmą kilka nowych kategorii kabin, spa i siłownię, studio jogi i restaurację A la carte.

„Chcemy przewodzić rozwojowi wysokiej jakości usług ro-ro i ro-pax na Morzu Bałtyckim. Nowe statki Superstar, jak również cały nasz Program Newbuilding zapewniają, że jesteśmy w stanie nadal oferować naszym klientom najwyższej jakości usługi. Poczyniliśmy znaczne inwestycje w odnawianie i rozwijanie naszej floty w kierunku bardziej zrównoważonym, wykorzystując najnowsze dostępne technologie i ekologiczne innowacje i będziemy to robić nadal” – mówi Emanuele Grimaldi , dyrektor generalny Finnlines.

źródło: Finnlines

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

POZOSTAŁE ARTYKUŁY