Katar planuje zalanie światowego rynku LNG

Największy światowy eksporter skroplonego gazu ziemnego dramatycznie zwiększa produkcję i odcina konkurencję, próbując opanować cały rynek.

foto; Reuters

Katar obniża ceny i forsuje projekt o wartości 29 miliardów dolarów, mający na celu zwiększenie eksportu paliwa o ponad 50%, utrudniając perspektywę budowy nowych zakładów w innych miejscach. Ustanowił również zespół handlowy, który ma konkurować na powstającym rynku spot i bardziej agresywnie wchodzić w Azję, według osób zaznajomionych z tą sprawą.

Strategia oznacza zmianę dla Kataru, który w ciągu ostatnich pięciu lat ledwo zwiększył produkcję i tradycyjnie przedkłada ceny nad udział w rynku. Zwiększona konkurencja, zwłaszcza ze strony USA i Australii, zmusiła państwo Zatoki Perskiej do większej elastyczności i przyciągnięcia nabywców w Azji, gorącym punkcie popytu na gaz.

Globalne przejście na energię odnawialną zwiększa poczucie pilności w tym kraju. Chociaż LNG był do niedawna reklamowany jako pomost między węglem i ropą naftową a energią słoneczną i wiatrową, wypada z łask niektórych rządów, które intensyfikują wysiłki na rzecz spowolnienia zmian klimatycznych.

„Plan ekspansji Kataru jest tak ogromny, że pojawiają się pytania o inne opcje dostaw”, powiedział Julien Hoarau, szef EnergyScan, jednostki analitycznej francuskiego przedsiębiorstwa energetycznego Engie SA. „Nadal jest numerem jeden, ale Stany Zjednoczone nigdy nie były tak blisko, więc Katar musiał się przenieść, jeśli chciał utrzymać swoją wiodącą pozycję”.

Stany Zjednoczone zbliżyły się do wyprzedzenia po raz pierwszy miesięcznego eksportu Kataru w kwietniu, podczas gdy Australia szła łeb w łeb z krajem Bliskiego Wschodu przez ostatni rok, zgodnie z danymi dotyczącymi śledzenia statków zebranymi przez Bloomberg. Według BloombergNEF, w miarę rozwoju projektów Gulf Coast, Stany Zjednoczone mają na krótko stać się największym światowym dostawcą do 2024 roku, zanim Katar odzyska ten status w dalszej części dekady.

Na ręce Kataru wpływa kilka czynników. Chiny, jeden z najszybciej rozwijających się rynków LNG, niechętnie importują więcej z USA czy Australii z powodu napięć handlowych i geopolitycznych.

Ale główną zaletą Kataru jest to, że ma najniższe na świecie koszty produkcji dzięki obfitości łatwego do wydobycia gazu, którego większość zawiera gigantyczne Pole Północne, które rozciąga się do Iranu.

Katarska państwowa firma energetyczna, która może wkrótce sprzedać obligacje o wartości do 10 miliardów dolarów w celu sfinansowania ekspansji gazowej, powiedziała, że ​​projekt będzie opłacalny nawet przy cenie ropy 20 dolarów za baryłkę, czyli o 70% mniej niż obecne poziomy. Kontrakty LNG są zazwyczaj powiązane z ropą naftową.

Dzięki temu, zdaniem handlowców, Qatar Petroleum może ustalać ceny poniżej tego, co mogą zarządzać inni eksporterzy. W ostatnich miesiącach firma sprzedawała LNG po około 10% ceny ropy Brent, m.in. do Chin i Pakistanu, podczas gdy wcześniej ustalała poziom na poziomie 15%.

„Nikt nie może konkurować z katarskimi kosztami” – powiedział Jonathan Stern, starszy pracownik naukowy w Oxford Institute of Energy Studies. „Mogą robić, co im się podoba, i każdy będzie musiał odpowiedzieć tak, jak potrafi. A zwłaszcza, gdy na rynku panuje nadwyżka, a ceny są niskie, wpłynie to na zyski konkurencji”.

Kilka lat temu przewidywano gwałtowny wzrost popytu na LNG w nadchodzących dziesięcioleciach. Gaz emituje mniej dwutlenku węgla niż większość innych paliw kopalnych, gdy jest spalany, podczas gdy projekty energii odnawialnej były nadal zbyt drogie, aby zasilać sieci elektryczne, fabryki i transport na masową skalę.

Jednak technologia słoneczna i wiatrowa poprawia się szybciej niż oczekiwano, do czego przyczyniły się masowe rządowe programy wydatkowania środków ekologicznych wywołane pandemią koronawirusa.

Nawet jeśli Katar stara się jak najlepiej wykorzystać swoje atuty, istnieją przeszkody na drodze do całkowitej dominacji. Wielu kupujących chce zróżnicowanej grupy dostawców. Według analityków Citigroup Inc, rosyjski projekt Jamał LNG i planowana fabryka Arctic LNG 2, kierowana przez Novatek PJSC, to jedne z tych, które pozostaną konkurencyjne w miarę wzrostu eksportu Kataru.

Największy eksporter LNG w USA, Cheniere Energy Inc., powiedział, że nie jest zaniepokojony posunięciami Kataru. Niektórych importerów przyciągają amerykańskie firmy oferujące bardziej elastyczne warunki dostaw i ceny, które nie są związane z ropą, która w tym roku wzrosła o prawie 30%.

„Nie boimy się”, powiedział inwestorom w tym miesiącu dyrektor handlowy Cheniere, Anatol Feygin. „Jesteśmy częścią pewnego rodzaju dywersyfikacji struktury dostaw i kontraktacji wraz z Qatar Petroleum i naszymi przyjaciółmi z Novatek”.

Jednak projekty amerykańskie są jednymi z tych, które są najbardziej narażone na trudności. Według analizy BloombergNEF co najmniej 10, z czego pięć w Teksasie i cztery w Luizjanie, prawdopodobnie nie zapewni wystarczającego finansowania, aby zostać ukończone.

Częścią problemu są koszty surowców. Amerykańskie firmy muszą kupować gaz po około 2,50 USD za milion brytyjskich jednostek cieplnych, znacznie powyżej cen katarskich w głowicy odwiertu, wynoszących 0,30 USD lub mniej.

Nowi dostawcy w USA potrzebują natychmiastowej ceny LNG na poziomie co najmniej 7,80 USD za milion Btu w Azji i 6,80 USD w Europie, powiedział David Thomas, niezależny doradca i były szef LNG w Vitolu, największym na świecie niezależnym handlu ropą naftową. Dla porównania, w ciągu ostatnich pięciu lat stawki azjatyckie wynosiły średnio około 6,80 USD. Ekonomia producentów w Australii i Afryce jest podobna, powiedział Thomas.

Na brak nowych dostaw z innych krajów skorzysta Katar, powiedział w lutym minister energetyki Saad Al-Kaabi, który jest również dyrektorem generalnym QP. „Nasza ekspansja jest bardzo na czasie” – powiedział.

„Strategia Kataru wydaje się utrzymywać swój udział w globalnym rynku, a także maksymalizować sprzedaż, zanim rynek gazu zacznie się kurczyć”, powiedział Stern z OIES. „To pęd konkurencyjny i strategiczny. Zdają sobie sprawę, że popyt na LNG w końcu spadnie wraz z postępem świata w transformacji energetycznej”.

źródło: gCaptain

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

POZOSTAŁE ARTYKUŁY