Libijska LNA twierdzi, że jej siły zajęły turecki statek towarowy

Ich rzecznik powiedział, że siły libijskie na wschodzie przechwyciły turecki statek pod banderą Jamajki zmierzający do portu Misrata w zachodniej Libii, co może być nowym punktem zapalnym konfliktu po tygodniach rozejmu.

Statek, zwany Mabruka, był „badany pod kątem naruszeń przepisów i regulacji morskich” – powiedział w poniedziałek Ahmed al-Mismari, rzecznik samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (LNA) na swoim koncie w mediach społecznościowych.

Dodał, że statek wpłynął na zakazany obszar, a jego załoga nie odpowiedziała na wezwanie libijskiej marynarki wojennej. Następnie został odholowany do portu Ras al-Hilal.

Powiedział, że załoga statku składała się z dziewięciu obywateli Turcji, siedmiu Hindusów i jednego żeglarza z Azerbejdżanu.

Turcja jest głównym zagranicznym sponsorem uznanego na arenie międzynarodowej rządu porozumienia narodowego (GNA) w zachodniej Libii, który od lat walczy z LNA.

LNA jest wspierana przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt.

fot. Esam Omran Al-Fetori / Reuters

Libia pogrąża się w chaosie od obalenia Muammara Kadafiego w 2011 roku i stała się polem bitwy dla rywalizujących ze sobą sił zastępczych.

Tureckie źródło, które poprosiło o anonimowość, powiedział agencji Reuters, że statek przewoził leki i inne produkty medyczne z Egiptu do Libii i spodziewano się, że wkrótce zostanie uwolniony.

„Pacjenci, którzy pilnie potrzebują lekarstw i produktów krwiopochodnych na tym statku, czekają w Libii. Oczywiste jest, że nie ma broni ani niczego innego ”- mówi źródło. „Takie napady nie są właściwe”.

Źródło dodaje, że LNA mogła zostać ośmielona przez operację Irini Unii Europejskiej, misję wojskową egzekwującą embargo na broń w Libii, które rozgniewało Ankarę, gdy przeszukiwała turecki statek w zeszłym miesiącu.

GNA i LNA podpisały w październiku porozumienie o zawieszeniu broni, a ONZ forsuje dialog polityczny mający na celu przyszłoroczne wybory jako rozwiązanie długotrwałego konfliktu w Libii.

Ale obie strony powstrzymały się przed wycofaniem sił z linii frontu, zgodnie z żądaniem rozejmu, podczas gdy incydent w południowej Libii w niedzielę, w którym siły LNA zajęły obóz wojskowy, dodatkowo wystawił na próbę porozumienie.

Al-Mismari oskarżył w poniedziałek Turcję o dalsze dostarczanie broni i bojowników GNA.

Panel ekspertów ONZ wskazał, że zagraniczni zwolennicy obu stron złamali embargo na broń nałożone na Libię.

Źródło: aljazeera

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

POZOSTAŁE ARTYKUŁY