Podwodny pojazd Saaba znajduje wrak statku Endurance na Antarktydzie

Zespół ekspedycyjny Endurance22 zlokalizował statek odkrywcy Sir Henry’ego Shackletona, Endurance, na głębokości 3008 metrów pod lodem Antarktydy. Podwodny pojazd Saaba Sabertooth został wykorzystany do odnalezienia, sfilmowania i udokumentowania ponownego odkrycia Endurance, który zatonął w 1915 roku.

Polarny statek badawczy SA Agulhas II wyruszył w podróż na Antarktydę w poszukiwaniu Endurance 5 lutego 2022 roku. Na pokładzie znajdowały się dwa pojazdy podwodne Sabertooth firmy Saab, które umożliwiły zespołowi ekspedycyjnemu pomyślne wykonanie zadania zlokalizowania, zbadania i sfilmowania wrak. W skład ekspedycji wchodziło dwóch ekspertów od podwodnych poszukiwań z Saaba.

„Zlokalizowanie wraku Endurance w trudnych warunkach antarktycznych na głębokości około 3000 metrów nie jest łatwym zadaniem. Jesteśmy bardzo dumni, że zaawansowany pojazd podwodny Saaba, Sabertooth, zdołał zrealizować tę misję, wnosząc wielki wkład w historię świata” – powiedział Peter Erkers, dyrektor sprzedaży w jednostce biznesowej Saab Underwater Systems.

Odkąd statek Shackletona zatonął po zmiażdżeniu przez lód w 1915 roku, kilka ekspedycji próbowało zlokalizować wrak, ale nie udało się. Dane graficzne zebrane przez Sabertooth firmy Saab pozwolą zespołowi ekspedycyjnemu zebrać szczegółowe dane historyczne i stworzyć precyzyjny model 3D wraku.

źródło: Saab

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

POZOSTAŁE ARTYKUŁY