Polska stacja badawcza na Antarktyce rozbuduje się. Pierwsze elementy już wypłynęły z portów

To nietypowa polska placówka naukowa – bo znajduje się na Antarktyce. Od 43 lat naukowcy mają tam niepowtarzalną okazję do prowadzenia badań w zakresie np. meteorologii i oceanografii. Niestety, dotychczasowy budynek musi być zastąpiony nowym. Prace powoli ruszają. Pierwsze elementy już są w drodze – morskiej.

olscy naukowcy są od 1977 r. stale obecni na Antarktyce, a to dzięki działającej tam Polskiej Stacji Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego. To jednak z około 40 stacji całorocznych, obecnych w tej części świata. Położona jest na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego.

Stację dzieli od Polski ponad 14 tys. km. Na Stacji są prowadzone badania w dziedzinie oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii, sejsmologii i przede wszystkim biologii i ekologii oraz nieprzerwanie prowadzone są monitoringi: ekologiczny, glacjologiczny, hydrologiczny, meteorologiczny i morski.Ponad 40 lat temu budynek stacji znajdował się kilkanaście metrów od morza, lecz wdzierająca się w głąb lądu woda spowodowała, że obecnie dzieli go zaledwie metr od linii brzegowej, co grozi jego zalaniem. Obiekt wyeksploatowały też trudne warunki atmosferyczne. Stąd zapadła decyzja o wybudowaniu innego, znacznie bardziej nowoczesnego budynku.Nowy główny gmach stacji będzie „aerodynamicznym pawilonem mocno przytwierdzonym do podłoża”. Znajdzie się w nim 37 miejsc noclegowych. W części całorocznej planowanych jest 11 pokoi jednoosobowych i jeden dwuosobowy, w części letniej — 4 pokoje czteroosobowe i 4 pokoje dwuosobowe.

„Pod względem funkcjonalnym budynek został zaprojektowany tak, aby zimą, kiedy w Stacji przebywa mniej osób, poszczególne jego części można było zamknąć i wyłączyć z użytkowania. Rozwiązanie to zapewnia oszczędność w korzystaniu z energii elektrycznej, która wytwarzana jest na miejscu” – podkreślono w komunikacie.

Rozbudowa stacji obejmuje latarnię morską, garaż dla sprzętu pływającego, halę garażową, budynek gazów technicznych, oczyszczalnię ścieków, budynek stacji pomp oraz lądowiska dla helikopterów.

źródło:money.pl/autor Martyna Kośka

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

POZOSTAŁE ARTYKUŁY